דף הבית > מצבים רפואיים וטיפולי גסטרו > הצרת קיבה באמצעות תפירה אנדוסקופית OverStitch ללא ניתוח

הצרת קיבה באמצעות תפירה אנדוסקופית OverStitch ללא ניתוח

ירידה במשקל באמצעות טיפול חדשני של תפירת קיבה.

ד”ר מתי שנל מנהל המרכז להשמנת יתר, רופא בכיר במכון למחלות דרכי העיכול והכבד, ביחידה האנדוסקופית ובשירות להשמנת יתר במרכז הרפואי איכילוב תל אביב. ד"ר שנל מבצע מעל 100 פעולות בריאטריות בשנה.

לקבלת יעוץ פרטי התקשרו 073-3744547. החזרים מחברות הביטוח לבעלי פוליסה מתאימה.

למי מתאימה הצרת קיבה בתפירה?

 • מטופלים עם BMI>35
 • מטופלים עם BMI>30 ותחלואת רקע מטבולית כגון סוכרת, יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה, כבד שומני, דום נשימה בשינה, כאב מפרקים
 • מטופלים אשר מועמדים לניתוח בריאטרי אך מעדיפים פעולה פחות פולשנית

הצרת קיבה באמצעות תפירה אנדוסקופית OverStitch

מהו השרוול האנדוסקופי?

Endoscopic sleeve gastroplasty  או בעברית הצרת קיבה בתפירה הינה הליך אנדוסקופי חדיש לירידה במשקל הזמין בעולם מזה כחמש שנים. בפעולה זו מוחדר גסטרוסקופ אל קיבת המטופל דרך הפה, ללא ניתוח. בעזרת אביזר יחודי (Apollo OverStitch) ניתן לתפור את הקיבה על מנת להצר ולקצר אותה בכדי להקטין משמעותית את ניפחה. אין מדובר ביצירת שרוול קיבה הדומה לזה שנוצר בניתוח שרוול.

הצרת הקיבה עוזרת לירידה במשקל ע"י הקטנת הכמות שתוכל/י לאכול. פעולה זו אינה כרוכה בניתוח ולכן הסיכון לסיבוכים ניתוחיים נמוך יותר וניתן לחזור לשגרת החיים מהר יותר.

פעולה זו מתאימה לך אם את/ה סובל/ת מהשמנת יתר על אף ניסיונות לרדת במשקל עם תזונה, פעילות גופנית ותרופות.

כמו בכל פעולה לירידה במשקל גם כאן יש צורך למחויבות מצידך. עליך לשנות הרגלי חיים, להקפיד על תזונה מאוזנת ופעילות גופנית על מנת להבטיח הצלחה ממושכת.

שילוב הצרת קיבה עם שינוי בהרגלי חיים הביאה לירידה במשקל של 20% לאורך שנה-שנתיים.

מדוע מבצעים את הפעולה?

הצרת קיבה בתפירה מסייעת בירידה במשקל ובכך מפחיתה את הסיכון להתפתחות תחלואת רקע מטבולית הקשורה בהשמנה.
מחקרים הראו שירידה במשקל קשורה בהפחתת הסיכון לפתח מחלת לב, סוכרת, יתר לחץ דם, כבד שומני ועוד. למטופלים שכבר סובלים ממחלות אלו ירידה במשקל של 5-10% צפויה לשפר את השליטה במחלה.

בדומה לפעולות פולשניות אחרות כגון בלון תוך קיבתי או ניתוח קיצור גם הצרת קיבה מתאימה לאחר כשלונות של ניסיונות לא פולשניים לרדת במשקל: דיאטה, פעילות גופנית או תרופות.

האם זה עבורך?

הצרת קיבה בתפירה עשויה להתאים לאנשים עם BMI גדול מ-30 שאינם מצליחים לרדת במשקל עם שינוי בהרגלי חיים, תזונה ופעילות גופנית. במרפאתנו תקבלו יעוץ מקיף ע"י דר' מתי שנל ובו תוכלו ללמוד יותר על האפשרויות הזמינות בארץ ולקבל תוכנית טיפול המותאמת אישית עבורכם. מומלץ להגיע ליעוץ עם בדיקות דם ואולטראסאונד בטן עדכניים.

הצרת קיבה בתפירה אינה כלולה בשלב זה בסל הבריאות אך מכוסה על ידי ביטוחים פרטיים.

האם יש סיכונים?

הפעולה מבוצעת ברחבי העולם למעלה מחמש שנים במהלכן בוצעו כ-20,000 מקרים. עד כה לפעולה פרופיל בטיחות מצוין וסיבוכים משמעותיים הינם נדירים. הפעולה אינה מתוכננת כהליך זמני אך במידה ויעלה הצורך בעתיד ניתן להמירה לניתוח קיצור קיבה אחר.

למה לצפות?

 • הפעולה מבוצעת בבית חולים תחת הרדמה מלאה ולכן במהלכה לא תרגיש/י דבר. הרופא מכניס דרך הפה גסטרוסקופ שהינו צינור גמיש עם מצלמה בקצהו. המצלמה מאפשרת לרופא לסקור את הקיבה ולהצר אותה ללא לבצע חתכים בדופן הבטן.
 • באמצעות הגסטרוסקופ הרופא תופר את הקיבה ומשנה את צורתה הטבעית לצורה דמויית צינור צר. שינוי זה מקטין את הנפח של הקיבה ומביא לשובע מוקדם לאחר כמות קטנה יותר של אוכל.
 • משך הפעולה כשעה וחצי.
 • לאחר הצרת הקיבה צפויים כאב ובחילות, יתכן גם קושי בשתיה. לצורך איזון סמפטומים אלו תתאשפז/י ליממה על מנת שהצוות הרפואי יוכל לטפל בך. מספר שעות לאחר הפעולה תוכל/י להתחיל לשתות נוזלים צלולים. במהלך השבועות לאחר מכן ניתן להתקדם בהדרגה לתזונה רגילה.
 • מומלץ להמשיך מעקב עם דיאטנית המתמחה בטיפולים בריאטריים מתקדמים על מנת למצות את מלוא יעילות הטיפול. במחקרים שונים הראו ששילוב הצרת קיבה בתפירה עם שינוי בהרגלי חיים מביאה לירידה משמעותית במשקל גם 3 שנים לאחר הפעולה. במרפאתנו תוכל/י לעבור הערכה תזונתית מקיפה לפני הפעולה והמשך ליווי לאחריה על מנת להפיק את מלוא הפוטנציאל

אתם מוזמנים ליצור קשר עם ד"ר מתי שנל כדי לראות אם ניתוח שרוול קיבה אנדוסקופי Overstitch מתאים לכם.

רופאים מומחים:

 • ד"ר מתי שנל

  מומחה לגסטרואנטרולוגיה ורפואה פנימית

  רופא גסטרו בכיר במכון למחלות דרכי העיכול והכבד, ביחידה האנדוסקופית ובשירות להשמנת יתר במרכז הרפואי איכילוב


יעוץ עם רופא פרטי

פרטי התקשרות

 • ימים א'-ה'
  19:00 - 9:00
 • יום ו'
  12:00 - 9:00
אבקש לקבל פרטים נוספים ליעוץ פרטי

שירות חדש! – יעוץ עם רופא מומחה גם בפגישת וידאו דיגיטלית