המרכז הרב תחומי לגסטרואנטרולוגיה > מצבים רפואיים וטיפולי גסטרו

מצבים רפואיים וטיפולי גסטרו

בדיקת קולונוסקופיה לאבחון מערכת העיכול

בדיקת קולונסקופיה חשובה כאמצעי לגילוי מוקדם של נגעים בעלי פוטנציאל ממאיר ובכך מורידה הסיכון להתפתחות של מחלת סרטן המעי הגס. סרטן המעי הגס היא המחלה הממאירה השנייה בשכיחותה בישראל.

ישנם מצבים רפואיים רבים שעלולים לגרום לדם בצואה ודימום רקטלי. האבחנה הסופית נעשית לרוב באמצעות בדיקה אנדוסקופית של המעי הגס כמו קולונוסקופיה.

מדי שנה מתגלים כ – 3,000‬ חולים בסרטן המעי הגס. קיימת חשיבות גדולה בגילוי המוקדם שכן טיפול הניתן בזמן יכול להביא לריפוי מלא.‬‬  למרות הרתיעה הכרוכה בתהליך הפולשני, קיימת חשיבות גבוהה בביצועה מאחר שבכוחה להציל חיים.

לשאלות נוספות או לבדיקת קולונסקופיה דחופה אנא התקשרו – 073-3742215 או השאירו את פרטיכם ונשמח לחזור אליכם במהירות.

מטופל עשוי להיות מופנה לקולונסקופיה במקרים הבאים

 • תוצאה חיובית של בדיקת דם סמוי בצואה
 • בדיקת סקר לגילוי סרטן המעי הגס
 • דימומים מפי הטבעת
 • אנמיה
 • ירידה לא מוסברת במשקל
 • תסמינים המעידים על מחלה אפשרית במעי הגס

בדיקת גסטרוסקופיה

הכנה לבדיקת קולונוסקופיה

 • הצלחת בדיקת גסטרוסקופיה תלויה בהכנה שמבצע המטופל בבית לפני לבדיקה.
 • הכנה לבדיקת קולונסקופיה – נדרש צום הכולל הימנעות ממזון כ-8 שעות לפני הבדיקה. – לפרטים נוספים אודות הכנה לבדיקת קולונסקופיה – לחצו כאן.
 • מותר לשתות נוזלים צלולים (מלבד חלב ומוצריו) עד כ-4 שעות לפני הבדיקה. עד כשעתיים לפני הבדיקה ניתן לשתות מים. לאחר מכן יש להיות בצום מוחלט.

תהליך בדיקת קולונוסקופיה

בדיקת קולונוסקופיה מבוצעת תחת טשטוש. בתחילת הבדיקה הנבדק מקבל זריקה שגורמת לטשטוש על מנת לצמצם את מידת אי הנוחות בעת הבדיקה.

לאחר זריקת הטשטוש, הקולונוסקופ מוכנס למעי דרך פי הטבעת של המטופל. הרופא הבודק מנווט את הקולונוסקופ במעי, ובאמצעות המצלמה המותקנת עליו יכול לבחון את דופן המעי המוצגת על מסך הטלוויזיה תוך כדי הבדיקה. הבדיקה עצמה אורכת זמן קצר יחסית ואינה כרוכה בכאבים.

לאחר הבדיקה

 • בסיום הבדיקה המטופל עובר התאוששות של כשעה בחדר ההתאוששות ולאחריה ניתן לצאת הביתה עם ליווי.
 • בשל השפעת חומרי הטשטוש, אין לנהוג בשעות שלאחר הקולונוסקופיה, ומומלץ להישאר בבית.

צרו קשר לקביעת בדיקה דחופה או ליעוץ

 

בדיקת גסטרוסקופיה

בדיקת גסטרוסקופיה מתבצעת באמצעות גסטרוסקופ שהוא צינור גמיש ודק אשר מוכנס דרך הפה. בקצה הגסטרוסקופ ישנה מנורה ומצלמה זעירה באמצעות יכול הרופא המבצע את הבדיקה לצפות באיברים השונים אליהם מוכנס הגסטרוסקופ.

בדיקת גסטרוסקופיה משמשת לבדיקת הקיבה, מעי הדק, מעי הגס, לבלב, וושט, וכבד. הבדיקה נעשית בהזלפת ספריי מאלחש לגרון ובזריקת תרופות לווריד אשר מטרתם הינה לטשטש את המטופל ולמנוע ממנו סבל במהלך הבדיקה. במקרים מיוחדים הבדיקה מתבצעת אף בהרדמה מלאה.

בדיקת גסטרוסקופיה  מיועדת לבדיקה של:

 • כאבי בטן
 • ברור אנמיה
 • בדיקת תסמינים למחלות אשר קשורות למעי הדק
 • אבחון נוכחות הליקובקטרפלורי
 • גילוי כיבים בקיבה או בתריסריון
 • גילוי של דלקת בוושט
 • גילוי מוקדם של מצבים טרום ממאירים
 • גיולי מוקדם של גידולים ממאירים בדרכי העיכול העליונות

בדיקת גסטרוסקופיה מתבצעת באמצעות גסטרוסקופ שהוא צינור גמיש ודק אשר מוכנס דרך הפה. בקצה הגסטרוסקופ ישנה מנורה ומצלמה זעירה באמצעות יכול הרופא המבצע את הבדיקה לצפות באיברים השונים אליהם מוכנס הגסטרוסקופ. במהלך הבדיקה ניתן לבצע פעולות נוספות מלבד צפייה באיברים אלו, בין היתר נטילת דגימות רקמה, כריתת פוליפים ועצירת דימומים.

בדיקת גסטרוסקופיה

אופן הבדיקה

לפני ביצוע בדיקת הגסטרוסקופיה המטופל מקבל זריקת טשטוש המסייעת למנוע את אי הנעימות במהלך הבדיקה. הזריקה ניתנת לווריד ולאחריה מתבקש הנבדק לשכב על צד שמאל. לאחר שחומר הטשטוש מתחיל להשפיע, הרופא מחדיר את הגסטרוסקופ דרך הלוע אל הוושט, הקיבה והתריסריון.

בכל הליך הבדיקה מביט הגסטרואנטרולוג במסך טלוויזיה, אליו תשודר התמונה של מערכת העיכול העליונה, בהגדלה ניכרת המאפשרת לראות את כל הפרטים הרלוונטיים בבירור.

 • משך הבדיקה כ-10 דקות.
 • במהלך הבדיקה מנוטרים הדופק, לחץ הדם ונשימתו של המטופל.

במקרים מיוחדים הבדיקה מתבצעת אף בהרדמה מלאה.

צור קשר לקביעת בדיקה או יעוץ

הפניה דחופה לבדיקת קולונוסקופיה

קולונוסקופיה היא בדיקה אנדוסקופית של המעי הגס. מטרת הבדיקה היא אבחון של מחלות שונות במעי הגס ובמקרים מסוימים גם טיפול בהן.

הבדיקה מבוצעת באמצעות קולונסקופ- צינור גמיש שבקצהו פנס ומצלמה. הקולונסקופ מוכנס למעי דרך פי הטבעת ומאפשר לרופא לראות את דופן המעי בזמן אמת דרך צג הטלוויזיה. בעזרת הקולונסקופ ניתן גם לקחת ביופסיות (דגימות רקמה) ולכרות פוליפים ונגעים החשודים כטרום סרטניים.

לשאלות נוספות או להפניה דחופה לקולונוסקופיה אנא התקשרו – 073-3742215 או השאירו את פרטיכם ונשמח לחזור אליכם במהירות.

בדיקת קולונסקופיה דחופה

למי מומלצת הבדיקה

הפניה דחופה לקולונוסקופיה תבוצע לאחר קבלת תוצאה חיובית של בדיקת דם סמוי בצואה, בטווח זמן של עד שלושה חודשים מקבלת התוצאה החיובית.

הכנה לבדיקת קולונוסקופיה

 • מטרת ההכנה לבדיקת קולונוסקופיה הוא ניקוי של המעיים כדי לאפשר בדיקה איכותית.
 • הכנה לבדיקת קולונסקופיה – נדרש צום הכולל הימנעות ממזון כ-8 שעות לפני הבדיקה. – לפרטים נוספים אודות הכנה לבדיקת קולונסקופיה – לחצו כאן.
  מותר לשתות נוזלים צלולים (מלבד חלב ומוצריו) עד כ-4 שעות לפני הבדיקה. עד כשעתיים לפני הבדיקה ניתן לשתות מים. לאחר מכן יש להיות בצום מוחלט.

מהלך בדיקת הקולונוסקופיה

 • הבדיקה עצמה אורכת זמן קצר יחסית ואינה כרוכה בכאבים. קולונוסקופיה מבוצעת תחת טשטוש הניתן לווריד וניתן לבצע את הבדיקה גם ללא טשטוש, באמצעות ספריי להרדמת הגרון בלבד.
 • לאחר זריקת הטשטוש, הקולונוסקופ מוכנס למעי דרך פי הטבעת של המטופל. הרופא הבודק מנווט את הקולונוסקופ במעי, ובאמצעות המצלמה המותקנת עליו יכול לבחון את דופן המעי המוצגת על מסך הטלוויזיה תוך כדי הבדיקה.
 • הבדיקה עצמה אורכת זמן קצר יחסית ואינה כרוכה בכאבים.

לאחר הבדיקה

 • בסיום הבדיקה המטופל עובר התאוששות של כשעה בחדר ההתאוששות ולאחריה ניתן לצאת הביתה עם ליווי.
 • בשל השפעת חומרי הטשטוש, אין לנהוג בשעות שלאחר הקולונוסקופיה, ומומלץ להישאר בבית.

צור קשר לקביעת בדיקה דחופה או ליעוץ

 

מחלת קרוהן

מחלת הקרוהן הינה מחלת מעי כרונית הגורמת לדלקת של מערכת העיכול. הדלקת יכולה להופיע בכל חלק של המעי מהפה ועד פי הטבעת, אולם היא נוטה להופיע בעיקר במעי הדק הסופי ו/או במעי הגס.

מהי מחלת קרוהן ?

מחלת הקרוהן שייכת לקבוצת מחלות המעי הדלקתיות, הכוללת מלבדה גם את מחלת הקוליטיס הכיבית. כ-13% ממקרי הקוליטיס (דלקת המעי הגס) אינם ניתנים לאבחנה מוחלטת בין קרוהן לקוליטיס כיבית ונותרים בגדר קוליטיס לא מוגדרת.

מחלת קרוהן פוגעת בכ- 0.1-0.3% מכלל האוכלוסייה. המחלה מופיעה בדרך כלל בגילאים שבין 15 ל-40, אך היא יכולה להופיע בכל גיל, גם בילדים ובאנשים בני 70 ומעלה.

מדובר במחלה בה מערכת החיסון פועלת באופן בלתי מבוקר וגורמת לנזק משני במעי. הסיבות למחלה אינן ברורות וכנראה ישנם גורמים רבים ומספר מנגנונים המתבטאים במופע דומה. מידע גנטי מצביע על אפשרות של חסר חיסוני עם תגובה משנית כסיבה לתהליך הדלקתי הכרוני.

המחלה מתאפיינת בשלשולים, כאבי בטן, עייפות וירידה במשקל, ואם אינה מאובחנת ומטופלת בזמן, היא עלולה להחמיר בהדרגה עד גרימת קשיים תפקודיים שונים, אשפוזים ואף ניתוחים. מסיבות אלו, היא בעלת השפעה רבה על איכות חייהם של המתמודדים עמה.

גורם ישיר למחלה איננו ידוע וקיימת הנחה כי השפעות גנטיות, סביבתיות וכאלה הקשורות במערכת החיסון של הגוף הן המובילים להתפרצותה. בעקבות ההשפעות הללו מערכת החיסון בגופו של חולה הקרוהן נכנסת למצב של הגנה, וכחלק ממערך ההגנה יוצרת דלקת מתמשכת ללא בקרה. משערים שפגם גנטי מונע ממערכת החיסון לפעול בצורה מידתית ומבוקרת, או שהוא גורם לתת פעילות של חלק ממערכת החיסון ולכן חלק אחר מגיב בתגובת יתר, יתכן שכנגד חיידקים הקיימים במערכת העיכול, רובם חיידקים שאינם גורמים ישירות למחלות זיהומיות המתקיימים במעיים של כל בני האדם.

הדלקת המתמשכת גורמת לתופעות לוואי, נזקים וכיבים למעיים.

קוליטיס

מחלה דלקתית כרונית הפוגעת ברירית המעי הגס. לרוב הדלקת מוגבלת למעי הגס בלבד, כשלעיתים נדירות ניתן למצוא מעורבות קלה בקצה הסופי של המעי הדק כתגובה למחלה במעי הגס

מהי קוליטיס ?

מחלת הקוליטיס כיבית המכונה בקיצור גם “קוליטיס” (שמשמעותה דלקת המעי הגס), הינה אחת מתוך שתי מחלות מעי דלקתיות עיקריות, כאשר להבדיל ממחלת הקרוהן, מחלת הקוליטיס, הינה מחלה כרונית המתמקדת במעי הגס בלבד, ובאה לידי ביטוי בדלקת של רירית המעי הגס – הציפוי הפנימי ביותר בדופן המעי, זאת בניגוד למחלת הקרוהן בה מעורבות כל שכבות המעי בתהליך הדלקתי. רירית הרקטום (חלק המעי הגס הסמוך ביותר לפי הטבעת) מעורבת כמעט בכל החולים והמחלה “מתחילה” במקום זה ומערבת את שאר המעי בדרגות שונות.

למחלה דרגות חומרה משתנות, כשחומרתן נקבעת לפי כמות התסמינים ואופיים, מידת התפשטות הדלקת ברירית ו/או ברקטום, הימשכות הדלקת ועוד.

מדובר על מחלה בה פעילות לא מבוקרת של מערכת החיסון גורמת לנזק לרקמת המעי הגס. הסיבה לפעילות בלתי מבוקרת זו והגורמים כנגדם היא מכוונת אינם ידועים. המחלה גורמת לפגיעה ברירית המעי הגס ומתאפיינת בתסמינים כמו יציאות מרובות, לעיתים דמיות, קושי בשליטה ביציאה ותחושת חוסר התרוקנות. יתכנו גם כאבי בטן בדרגות שונות, לעיתים גם בעייפות וירידה במשקל.כאשר אינה מאובחנת ומטופלת בזמן, היא עלולה להחמיר בהדרגה עד גרימת קשיים תפקודיים שונים, ולכן נחשבת כבעלת השפעה רבה על איכות חייהם של המתמודדים עמה.

הגורם העיקרי למחלה אינו ידוע, אולם ניתן להניח שהגורמים הבאים משפיעים:

 • מחקרים מלמדים שכיחות גבוהה עד פי 8 בקרב בני משפחה של חולים (גורמים סביבתיים עם גורמים גנטיים).
 • מערכת חיסון שאינה מבוקרת גורמת לדלקת כרונית במעי הגס שממשיכה להתקיים ובחלק מהחולים להתפשט. טיפול התרופתי מדכא את התהליך הדלקתי ויכול לסייע במניעת סיבוכים.

לקבוצת האמינוסליצילטים יעילות וחשיבות רבה בטיפול, הן בכדי להשיג הפוגה והן בכדי לשמרה.

הבדל נוסף בטיפול הוא חשיבותו של הטיפול המקומי, אם בצורת נרות, או בחוקנים בשל המעורבות השכיחה כל כך של חלקי המעי הקרובים לפי הטבעת.

מנומטריה אנורקטלית

מנומטריה אנורקטלית היא בדיקה שמטרתה להעריך את הכוח של שרירי פי הטבעת, ולבדוק את הלחצים בפי הטבעת וברקטום. בנוסף, מקובל לבצע גם בדיקת חישה רקטלית ובדיקת פליטת בלון בסיום הבדיקה.

הבדיקה משמשת להערכה במצבים של אי נקיטת צואה, אי שליטה על גזים, עצירות כרונית וקושי בהתרוקנות. בנוסף, מקובל לבצע את הבדיקה לפני ניתוח אנורקטלי או לאחר לידה טראומטית עם קרע בסוגרים.

לשאלות נוספות או לבדיקת מנומטריה אנא התקשרו – 073-3742215 או השאירו את פרטיכם ונשמח לחזור אליכם במהירות.

מהלך הבדיקה

במהלך הבדיקה שמשכה כ- 15 דקות, יוחדר לפי הטבעת צינור דק שבקצהו בלון למדידת לחצים. הנבדק יתבקש להפעיל לחצים שונים על פי הטבעת, המדמים התאפקות והתרוקנות, כדי שניתן יהיה למדוד את הלחצים המתקבלים בזמן פעולות אלו. בסיום הבדיקה מבוצע בדיקת פליטת בלון רקטלי, ובו המטופל מתבקש לשבת על שירותים ולפלוט בלון המדמה צואה תקינה.

משך הבדיקה הוא כרבע שעה והיא אינה כרוכה בכאבים.

הכנה לבדיקה

בבית, לפני הגעה לבדיקה, יש לבצע חוקן ניקוי – Fleet Enema

לאחר הבדיקה

אין הנחיות מיוחדות לאחר סיום הבדיקה.

צרו קשר לקביעת בדיקה או ליעוץ

 

בדיקת מנומטריה של הוושט

מנומטריה של הוושט היא בדיקה שמטרתה להעריך את תנועתיות הוושט והתפקוד של שריריה באמצעות מדידת לחצים ותנועה.

הבדיקה עשויה להיות מבוצעת, בין היתר, במצבים הבאים:

לשאלות נוספות או לבדיקת מנומטריה של הושט אנא התקשרו – 073-3742215 או השאירו את פרטיכם ונשמח לחזור אליכם במהירות.

מהלך הבדיקה

בשלב הראשון של הבדיקה, האף של הנבדק מאולחש באמצעות חומר מאלחש. לאחר מכן, מוחדר דרך האף של הנבדק צינור גמיש ודק שבקצהו בלון למדידת לחצים. בבדיקה ממוקם קצה הצינור בוושט וכך מודד את התנועתיות והלחצים בה. כמו כן, יתכן והנבדק יתבקש לבלוע מעט מים כדי למדוד את הלחץ בוושט בזמן בליעה.

משך הבדיקה הוא בין רבע שעה לחצי שעה והיא אינה כרוכה בכאבים.

הכנה לבדיקה

48 שעות טרם הבדיקה – על המטופל להפסיק נטילת תרופות כגון פראמין, מוטיליום, ותרופות מכילות ניטרטים כגון מגלט וקורדיל.

על המטופל להיות בצום 6 שעות לפני הבדיקה

מותר לקחת תרופות קבועות עם מעט מים

לאחר הבדיקה

אין הנחיות מיוחדות לאחר סיום הבדיקה.

צרו קשר לקביעת בדיקה או ליעוץ

 

ניטור חומציות בוושט וקפסולת בראבו

בדיקה לניטור החומציות בוושט לאבחון מצבים של החזר קיבתי וושטי (ריפלוקס). ריפלוקס הוא מצב בו תוכן מהקיבה (חומצי או לא) עולה בחזרה לוושט בשל סגירה לא מספקת של הסוגר הוושטי התחתון. במקרים רבים ריפלוקס גורם לסימפטומים כמו צרידות, צרבת, כאבים בחזה ושיעול.

בדיקה לניטור החומציות בוושט נעשית בדרך כלל לאחר ביצוע מנומטריה של הוושט.

ישנן שתי שיטות עיקריות לניטור החומציות בוושט – בדיקה באמצעות חיישן המחובר לקטטר, ובדיקה באמצעות קפסולת בראבו. לכל אחת מהשיטות יתרונות וחסרונות. בהתאם לצורך ולמצב הנבדק, יוחלט באיזו שיטה להשתמש :

לשאלות נוספות או לבדיקת מנומטריה של הושט אנא התקשרו – 073-3742215 או השאירו את פרטיכם ונשמח לחזור אליכם במהירות.

ניטור באמצעות חיישן המחובר לקטטר

בבדיקה זו מוחדר לוושט של הנבדק דרך האף קטטר דק שבקצהו חיישן. החיישן ממוקם מעל הסוגר הוושטי התחתון, במיקום מדויק שנבדק לפני כן במנומטריה של הוושט. החיישן מודד את החומציות והתנועתיות בוושט ומשדר את הנתונים למוניטור שהנבדק נושא עליו. לאחר 24 שעות של מדידות, במהלכן הנבדק מתעד גם את זמני ארוחותיו והתסמינים שלו ביומן, מוצאים החיישן והקטטר והנתונים מהמוניטור ומהיומן מפוענחים על ידי הרופא/ה. באמצעות ניתוח של הנתונים ניתן להגיע לאבחנה של רמת החומציות וההתאמה בין התסמינים ובין עליית תוכן הקיבה (חומצי וגם לא חומצי).

יתרונות

בדיקה זו, בניגוד לניטור באמצעות קפסולת בראבו, מאפשרת למדוד גם את החומציות בוושט וגם את התנועתיות בה והזרימה בתוכה (IMPEDENCE). ישנם מצבים בהם הריפלוקס אינו חומצי – במצבים כאלו שימוש בקפסולת בראבו (שמסוגלת למדוד חומציות בלבד) אינו יעיל.

חסרונות

על אף שחוסר הנוחות הנגרם מהבדיקה הוא קטן, היא עדיין פחות נוחה מהשימוש בקפסולת בראבו. נוכחות הקטטר בוושט עלול לגרום חוסר נוחות לנבדקים מסוימים. בנוסף, הבדיקה באמצעות קפסולת בראבו אורכת זמן רב יותר (48 שעות) ולכן מעלה את הסיכויים לגלות עלייה פתולוגית של חומצה.

הכנה לבדיקה

 • יש להישאר בצום (ללא אכילה ושתיה) 6 שעות לפני הבדיקה.
 • חשוב! הבדיקה מבוצעת עם או בלי טיפול תרופתי קבוע נגד חומציות, לפי החלטתו של הרופא המפנה.אם התבקשת להפסיק טיפול תרופתי זה- נא להפסיק את נטילת התרופה 7 ימים לפני הבדיקה.
 • אם הרופא המפנה המליץ לבצע את הבדיקה בזמן טיפול בתרופות נגד חומציות, יש להמשיך את הטיפול ללא שינוי, כולל נטילת תרופה עם מעט מים בבוקר לפני הבדיקה.
 • ללא הוראה מפורטת מהרופא המפנה, יש להפסיק את הטיפול התרופתי נגד חומציות 7 ימים לפני הבדיקה. במקביל יש לברר עם הרופא המפנה האם יש המלצות מיוחדות.

קפסולת בראבו

בבדיקה זו מוחדרת לוושט קפסולה זעירה שמודדת את החומציות בה ומשדרת את הנתונים למוניטור שהנבדק נושא עליו. הקפסולה מוחדרת למיקום המתאים בוושט באמצעות גסטרוסקופיה ומוצמדת לדופן הוושט. לאחר 48 שעות של מדידות, במהלכן הנבדק מתעד גם את זמני ארוחותיו והתסמינים שלו ביומן, על הנבדק להחזיר את המוניטור בלבד, והנתונים מהמוניטור ומהיומן מפוענחים על ידי הרופא. באמצעות ניתוח של הנתונים ניתן להגיע לאבחנה.

לאחר מספר ימים הקפסולה מתנתקת מדופן הוושט באופן טבעי ויוצאת עם הצואה.

יתרונות

על אף שיש נבדקים שנוכחות הקפסולה גורמת להם חוסר נוחות, לרב היא אינה מורגשת ומהווה אופציה יותר נוחה מהניטור באמצעות הקטטר. בנוסף, אין צורך בהליך של הוצאת הקפסולה, משום שהיא נפלטת מהגוף באופן טבעי. כמו כן, המדידה באמצעות קפסולת בראבו נמשכת 48 שעות, ולא 24 שעות כמו המדידה באמצעות הקטטר. מדידה ארוכה יותר מאפשרת יותר נתונים וניתוח נתונים מדויק יותר.

חסרונות

החיסרון העיקרי של קפסולת בראבו לעומת ניטור באמצעות קטטר, הוא שהקפסולה מסוגלת למדוד חומציות בלבד. לכן, במקרים בהם יש ריפלוקס שאינו חומצי הקפסולה אינה יעילה.

הכנה לבדיקה

 • יש להישאר בצום (ללא אכילה ושתיה) 6 שעות לפני הבדיקה.
 • חשוב! הבדיקה מבוצעת עם או בלי טיפול תרופתי קבוע נגד חומציות, לפי החלטתו של הרופא המפנה.אם התבקשת להפסיק טיפול תרופתי זה- נא להפסיק את נטילת התרופה 7 ימים לפני הבדיקה.
 • אם הרופא המפנה המליץ לבצע את הבדיקה בזמן טיפול בתרופות נגד חומציות, יש להמשיך את הטיפול ללא שינוי, כולל נטילת תרופה עם מעט מים בבוקר לפני הבדיקה.
 • ללא הוראה מפורטת מהרופא המפנה, יש להפסיק את הטיפול התרופתי נגד חומציות 7 ימים לפני הבדיקה. במקביל יש לברר עם הרופא המפנה האם יש המלצות מיוחדות.

צרו קשר לקביעת בדיקה או ליעוץ

 

סרטן המעי הגס – פוליפים במעי הגס

סרטן המעי הגס הינו עדיין אחד הגדולים השכיחים בעולם המערבי וגורם תמותה מוביל עקב סרטן.

ברחבי העולם מקובלות תכניות מניעה לסרטן המעי הגס וכך גם בארץ קיימת תכנית לאומית בנושא מניעת סרטן המעי גס לפיה מומלץ לכל אחד ואחת בין הגילאים 50-75 להיבדק.

ההחלטה על בדיקת הסקר המתאימה נעשית לפי הרקע הרפואי והמשפחתי.

 • אם לא קיימים גורמי סיכון או רקע משפחתי ניתן לבצע או בדיקת דם סמוי בצואה מדי שנה או קולונוסוקפיה אחת ל-10 שנים.
 • במידה וקיימים גורמי סיכון  הבדיקה המועדפת הינה קולונוסקופיה במרווחים שנקבעים לפי דרגת הסיכון:
  • למשל במקרה סיפור משפחתי של סרטן המעי הגס בקרוב מדרגת קרבה ראשונה, המרווח הינו אחת ל-5 שנים.
  • קיימות משפחות עם תחלואה נרחבת יותר במשפחה בסרטן מעי וגדולים נוספים שם דרוש יעוץ להחלטה לגבי המשך המעקב וברור גנטי. ולעתים ניתנות המלצות למעקב תדיר יותר.

היסטוריה של פוליפים במעי הגס אף היא דורשת התאמת מרוחי המעקב בבדיקת קולונוסקופיה כתלות בסוג הפוליפים והממצאים הפתולוגיים הקובעים את דרגת הסיכון של המטופל ומכך את תדירות המעקב.

סוגי הפוליפים במעי הגס

 • רב הפוליפים הינם מסוג אדנומה, פוליפ שפיר שיש לו פוטנציאל להתפתח לסרטן אם איננו מטופל על ידי הסרה.
 • גם אם מסירים פוליפים, עדיין נדרש המשך מעקב מאחר והופעת פוליפים מרמזת על סיכון מוגבר ללקות בסרטן המעי הגס.

האדנומות במעי מתחלקות לשנתי קבוצות עיקריות בהתאם לגדלן, מספרן ולממצאים הפתולוגיים – אדנומות מתקדמות ולא מתקדמות.

 • במצב של אדנומה מתקדמת תדירות המעקב היא כל 3 שנים ובלא מתקדמת- כל 5 שנים.
 • דין ממצא של 3 אדנומות לא מתקדמות בפעולה כדין אדנומה מתקדמת והן גם דורשות מעקב כל 3 שנים.

פוליפים משוננים (SERRATED)

משפחה זו אופיינה טוב יותר בשנים האחרונות וכוללת פוליפים היפרפלסטיים ואדנומות משוננות. בעיקרון קיימת חלוקה מורכבת של הפוליפים לכאלו שיש או שאין להם פוטנציאל ממאיר והיא קובעת את דרגות הסיכון ותדירות המשך המעקב.

הרקע הגנטי הקשור לממצאים של פוליפים וסרטן במעי הגס מפורטים בהמשך.

מניעת סרטן המעי הגס בשנוי אורחות החיים

קיימים מספר גורמים גלובליים התורמים להתפתחות של גדולים סרטניים בכלל וגדולי מערכת העיכול בפרט , אלו כוללים

 • עישון
 • צריכה מופרזת של אלכוהול
 • השמנת יתר
 • סוכרת
 • גורמים תזונתיים כמו בשר מעובד ובשר אדום
 • מיעוט פעילות גופנית

גורמים מגנים כוללים פעילות גופנית, צריכת סיבים תזונתיים וסידן. באנשים עם גורמי סיכון לסרטן רצוי להקפיד שבעתיים מאחר וגורמים אלו ניתנים לשליטה בניגוד לרקע הגנטי.

בלון קיבה, בלון להרזיה

התוכנית להורדת משקל במרכז גסטרו תל אביב כוללת ליווי ותמיכה אישית במטופלים המחליטים להתחיל בתהליך של ירידה במשקל באמצעות החדרת בלון אנדוסקופי / בלון לקיבה. ד”ר מתי שנל מנהל המרכז להשמנת יתר מבצע מעל 100 פעולות בריאטריות מורכבות בשנה בבי”ח איכילוב, תל אביב.

התכנית כוללת ליווי ופיקוח צמוד במטרה להעניק למטופלים את התמיכה הנדרשת להם הם זקוקים בכדי להצליח ולשנות את אורח חייהם.

בלון לקיבה שעוצב במיוחד כדי לעזור לכם לבנות הרגלי חיים בריאים יותר:

 • שיטת הבלון להרזיה האנדוסקופי הינה שיטה המכניסה בלון רך, הממולא במים סטריליים או באוויר.
 • בלון זה ממלא את הקיבה באופן חלקי ובכך עוזר למטופלים להגיע להרגשת שובע מהירה.
 • הרגשה מהירה יותר של שובע, לאחר אכילת מנות קטנות יותר, יכולה לעזור למטופלים לשנות את הרגלי האכילה שלהם, ובכך להתרגל לאורח חיים בריא יותר במשך ששת החודשים בהם נמצא הבלון בקיבתם.
 • התקנת הבלון והוצאתו נעשית בדרך אנדוסקופית במשך 30-20 דקות בזמן סדציה קלה.
 • ד”ר מתי שנל מנהל המרכז להשמנת יתר, רופא בכיר במכון למחלות דרכי העיכול והכבד, ביחידה האנדוסקופית ובשירות להשמנת יתר במרכז הרפואי איכילוב תל אביב. מומחה ומבצע מעל 100 פעולות בריאטריות בשנה.

 

כבד שומני

מחלת כבד שומני לא אלכוהולית מתרחשת כאשר יש יותר מדי שומן בכבד, או סטאטוזיס. המצב ידוע גם בשם כבד שומני. ייתכן שאין תסמינים בשלבים המוקדמים, אבל הנזק המתמשך לכבד עלול להוביל למצב חמור יותר. מחלת כבד שומנית ללא אלכוהול (NAFLD) או NASH אינה נובעת מצריכת אלכוהול גבוהה.

מה זה כבד שומני ?

מחלת כבד שומני לא אלכוהולית מתרחשת כאשר יש יותר מדי שומן בכבד, או סטאטוזיס. המצב ידוע גם בשם כבד שומני. ייתכן שאין תסמינים בשלבים המוקדמים, אבל הנזק המתמשך לכבד עלול להוביל למצב חמור יותר.

חלק מהאנשים עם מחלת כבד שומנית ללא אלכוהול (NAFLD) יפתחו statushepatitis ללא אלכוהול (NASH). זה יכול להתפתח לשחמת הכבד, או הצטלקות ותפקוד לקוי של הכבד.

כבד שומני קשור לעיתים קרובות להשמנת יתר, לחץ דם גבוה, סוכרת וכולסטרול גבוה.

NASH הוא הגורם השכיח ביותר למחלות כבד במדינות המערב.

כבד שומני יכול להתרחש גם במהלך ההריון, שחמת הכבד יכולה לנבוע ממחלות כבד הקשורות לאלכוהול, אבל NAFLD נחשב אבחנה נפרדת.

עובדות על מחלת כבד שומני

 • מחלת כבד שומני ללא אלכוהול (NAFLD) יכולה להתרחש אם יותר מדי שומן מצטבר בכבד.
 • לאנשים רבים יש כבד שומני ללא סימפטומים, אבל, במקרים מסוימים, זה יכול להתקדם למצב רציני יותר.
 • הסיבה המדויקת אינה ידועה, אך השמנת יתר נראית כגורם סיכון.
 • תזונה בריאה ומאוזנת סוכר נמוך עשויים לסייע במניעת או אפילו בהפיכת המצב.
 • אנשים עם כל סוג של מחלת כבד צריכים להימנע מאלכוהול או לצרוך כמויות קטנות מאוד בלבד.

תסמינים ושלבים במחלת כבד שומני

 • מחלת כבד שומנית מתרחשת לעיתים קרובות עם השמנת יתר, סוכרת ומחלת כליות כרונית.
 • תפקיד הכבד חשוב להסרת רעלים מהגוף. אם התהליך לא עובד כראוי, תסמינים שונים יכולים להתעורר.
 • אם הגוף מייצר יותר מדי שומן, או אם השומן אינו מטבוליזם כראוי, הוא יכול לבנות את הכבד.
 • אם יותר מדי שומן מצטבר בכבד, זה יכול לגרום לכבד שומני. אם השומן ממשיך להצטבר, זה יכול להוביל, במקרים מסוימים, ל NASH ולבסוף שחמת כבד וכשל בכבד.

הסימפטומים עשויים לכלול

 • עייפות ועייפות, כולל חולשת שרירים וחוסר אנרגיה
 • אי נוחות ואולי נפיחות בבטן העליונה
 • ירידה במשקל
 • תיאבון נמוך
 • בחילה

הסימפטומים יכולים להיות מעורפלים, והם יכולים דומים לאלה של מספר בעיות אחרות. בדיקות עשויות להתבצע כדי למנוע תנאים אחרים. מדענים אינם בטוחים מדוע אנשים מסוימים נוטים יותר לפתח NASH.

כבד שומני שלבים במחלה - ד"ר יורם מנחם, מומחה ברפואה פנימית - מחלות כבד

עיקרי המלצות איגוד הכבד האמריקאי לטיפול בכבד שומני

 • ירידה במשקל, פעילות אירובית, הורדת צריכת אלכוהול.
 • איזון שומני הדם, סוכר והמוגלובין, BMI והיקף מותניים.
 • איזון סוכרת, יתר לחץ-דם, מחלת לב.
 • הפסקת תרופות הקשורות עם היווצרות כבד שומני, כגון סטרואידים, מטותרקסט, אסטרוגנים.
 • הערכת מצב הכבד במרפאת כבד.
 • שקילת ביופסיית כבד.

טיפולים חדשים

 1. חומצה אובטיכולית: אגונטסט-FXR, צרופה הגורמת לירידה בייצור גלוקוז בכבד ומשפר רגישות לאינסולין. מחקר FLINT שבו השתתפו מאות חולים גילה שלאחר מתן התרופה ל-72 שבועות חל שיפור ניכר בתכולת השומן בכבד, דלקת והצטלקות.
 2. מטפורמין: תרופה ידועה לטיפול בסוכרת (גלוקומין, גלוקופג’). טיפול בה גרם לירידה משמעותית בתכולת השומן בכבד.
 3. ויטמין E: אנטי-אוקסידנט. מחקר PIVENS עם מאות רבות של חולים מצא שיפור ניכר בהצטלקות הכבדית לאחר טיפול בו, כפי שבא לידי ביטוי בביופסיית כבד.

 

בדיקת EUS – אבחון נגעים ממאירים בלבלב

ביופסיה ביולוגית באולטרה-סאונד אנדוסקופי מונחה לאבחון נגעים ממאירים בלבלב

מה זה אולטראסאונד אנדוסקופי (EUS)?

אולטראסאונד אנדוסקופי (EUS) הוא הליך המשתמש בגלי קול כדי לצלם את הלבלב, צינור המרה ומערכת העיכול. האנדוסקופ הוא צינור דק, מואר. זה נכנס הפה של המטופל מונחה למטה דרך הבטן לתוך החלק הראשון של המעי הדק (תריסריון).

האם הבדיקה כואבת ?

אולטרסאונד אנדוסקופי הינה בדיקה שאינה כואבת או מזיקה. למעשה, רוב החולים מסרו שהם לא זוכרים את הבדיקה בגלל ההרגעה (IV) שהם מקבלים. זמן ההתאוששות לאחר אולטרסאונד אנדוסקופי די קצר. חלק מהחולים חווים התכווצות קלה או זמנית בבטן או התכווצות לאחר ההליך.

לשם מה משמשת בדיקת EUS ?

בדיקת EUS מספקת לרופא מידע נוסף מאשר בדיקות הדמיה אחרות על ידי מתן תמונות מפורטות של מערכת העיכול. בדיקת EUS יכולה לשמש לאבחון מחלות בלבלב, צינור המרה וכיס המרה כאשר בדיקות אחרות אינן חד משמעיות או סותרות. הבדיקה משמשת גם לאבחון הסיכון לסרטן הלבלב כבדיקת סקר עבור אנשים בסיכון גבוה.

כמה זמן לוקחת הבדיקה ?

מיקום הלבלב הוא ליד הקיבה והמעי הדק, בדיקת EUS מאפשרת לרופא לקבל תמונות מפורטות מאוד של הלבלב. הליך זה מבוצע בדרך כלל בהגדרת אשפוז, ובדרך כלל הבדיקה אורכת בין 20 ל -45 דקות.

מדוע להשתמש ב- EUS?

עבור סרטן הלבלב, הרופא יכול להשתמש בבדיקת EUS :

 • בדיקת מיקום הגידול של הלבלב וגודלו
 • בדיקה האם סרטן הלבלב התפשט לאזורים קרובים אחרים של הגוף
 • קבלת ביופסיה, או מדגם הגידול לבדיקה

מה יעילות בדיקת EUS למול בדיקות הדמיה אחרות?

בדיקת EUS היא אחד מתהליכי ההדמיה הנפוצים ביותר המשמשים לאבחון סרטן הלבלב. זו גם לעתים קרובות הדרך הטובה ביותר לקבל דגימות הגידול לביצוע אבחון סרטן הלבלב מוחלט. ייתכן ש- EUS יוכל למצוא מסת קטן בלבלב שלא נמצאו על ידי טומוגרפיה ממוחשבת (CT) או סריקות תהודה מגנטית (MRI).

בדיקת EUS נותנת תמונות שונות מבדיקת ERCP  והיא בדרך כלל בדיקה בטוחה יותר.

איך צריך להתכונן לבדיקת EUS?

 • דרוש צום של שש שעות לפני הבדיקה.
 • לפעמים לפני בדיקת EUS, המטופלים מקבלים תרופות הרגעה כדי לעזור להם להירגע. מטופלים עשויים להרגיש מנומנמים במהלך הבדיקה.

מה קורה לאחר EUS?

 • לאחר הליך EUS, המטופל נשאר בחדר ההתאוששות עד תפוגת התרופה.
 • לא ניתן לנהוג ברכב לאחר הבדיקה. (מומלץ לתכנן דרכי הגעה הביתה לאחר הבדיקה)

מה הם תופעות לוואי אפשריות?

סיבוכים EUS הם נדירים מאוד. אלה עשויים לכלול:

 • זיהום בלבלב בלבלב
 • לבלב (נפיחות הלבלב)
 • דימום במערכת העיכול
 • קרע
 • תגובות לתרופות הרדמה

אנחנו כאן לעזור

ד”ר עלא מילחם מנהל השירות לאנדוסקופיות מתקדמות של דרכי העיכול ואולטראסאונד אנדוסקופי, במחלקה לגסטרואנטרולוגיה, המרכז הרפואי בלינסון תל אביב. בעל נסיון רב עם קרוב ל- 2500 הליכים אנדוסקופיים בשנה, מומחיות בבדיקות מורכבות, בדיקות EUS ובדיקות ERCP.

לקבלת מידע נוסף, פנו לקביעת תור לייעוץ אצל ד”ר עלא מלחם

יעוץ עם רופא גסטרו פרטי

פרטי התקשרות

 • ימים א'-ה'
  19:00 - 9:00
 • יום ו'
  12:00 - 9:00

מרכזים רפואיים:

 • מוגן: מרכז לסקר ומניעת סרטן במערכת העיכול

  סרטן המעי הגס, סרטן הלבלב, פוליפים במעי הגס בושט ובקיבה

  תכנית סקר לאיתור וטיפול מוקדם ומניעה כוללת בנגעים טרום סרטניים או סרטן בשלב מוקדם ושינוי אורח החיים למניעה של התפתחות סרטן במערכת העיכול.
 • מרכז IBD לאבחון וטיפול במחלות מעי דלקתיות

  טיפול במחלות קרוהן וקוליטיס

  מחלת מעי דלקתית (IBD) מתייחסת לתופעות דלקתיות כרוניות של המעיים, כולל מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית. מומחי הגסטרואנטרולוגיה והמעיים במרכז הרב תחומי לגסטרואנטרולוגיה מהטובים בישראל, עוסקים במחקרים פורצי דרך שיסייעו בריפוי מחלות אלו ומקבלים מטופלים מכל רחבי הארץ, למתן טיפול יוצא דופן.
 • התמחות וטיפולים רב-תחומיים לסבוכים במערכת העיכול שנגרמים עקב טיפולים אונקולוגיים
 • מרכז למחלות כבד

  כבד שומני, ביופסיית כבד, הרעלת כבד, אלאסטוגרפיה של הכבד

  מרכז מחלות הכבד בתל אביב מתמחה בטיפול בתחום מחלות הכבד עם תמיכה וליווי במטופלים. ד”ר יורם מנחם מנהל המרכז, עבר הכשרה מקיפה בארץ ובחו”ל, במרכז מתבצעות אבחנות וטיפולים מהמתקדמים ביותר בכל מחלות כבד.
 • מרכז הגסטרואנטרולוגיה

  בדיקות גסטרוסקופיה, קולונוסקופיה

  טיפול במגוון המחלות והתלונות בתחום הגסטרו כדוגמת: כאבי בטן, עצירות, שלשולים, מחלת הריפלוקס (חזרה של חומצה מהכיבה לוושט), דלקות בקיבה, כיבים, תסמונת המעי הרגיז ועוד מגוון רחב מאד של מחלות במערכת העיכול.
 • מרכז לטיפול בהשמנת יתר

  בלון להרזיה / בלון אנדוסקופי / בלון לקיבה

  המרכז מציע תוכנית להורדה במשקל הכוללת ליווי ותמיכה אישית במטופלים ע"י החדרת בלון אנדוסקופי / בלון לקיבה. התכנית כוללת ליווי צמוד על מנת לאפשר למטופלים קבלת התמיכה הנדרשת לצורך הצלחה בשינוי אורח החיים והשמירה על המשקל לאחר ההפחתה הראשונית. צוות המרכז המלווה את המטופלים מורכב מרופאי המרכז ודיאטנית.
 • מוגן: מרכז אבחון אונקו-גנטי של דרכי העיכול

  גידולים ומצבים טרום ממאירים במערכת העיכול על רקע תורשתי/גנטי

  ידיעת הרקע הגנטי מסייעת להעריך את הסיכון לגידולים בדרכי העיכול ובמערכות נוספות בגוף. מעקב מתאים מונע סרטן למטופל, במערכת העיכול ומחוצה לה.
לקבלת פרטים נוספים ליעוץ עם רופא גסטרו פרטי