דף הבית > מצבים רפואיים וטיפולי גסטרו > תפירת קיבה אנדוסקופית OverStitch לתיקון ניתוח בריאטרי

תפירת קיבה אנדוסקופית OverStitch לתיקון ניתוח בריאטרי

מחפש מומחה פרטי לתפירה קיבה אנדוסקופית ?

ד”ר מתי שנל מנהל המרכז להשמנת יתר, רופא בכיר במכון למחלות דרכי העיכול והכבד, ביחידה האנדוסקופית ובשירות להשמנת יתר במרכז הרפואי איכילוב תל אביב. מומחה ומבצע מעל 100 פעולות בריאטריות בשנה.

לקבלת יעוץ פרטי התקשרו 03-6988433 או השאירו את פרטיכם ונשמח לחזור אליכם במהירות.

למי מתאימה תיקון בתפירה לאחר קיצור קיבה קודם?

 • מטופלים שעברו ניתוח שרוול, מעקף קיבה מלא או מעקף קיבה בהשקה אחת ועלו חזרה מעל 25% מהמשקל שירדו.
 • מטופלים שפיתחו תסמונת הצפה לאחר ניתוחי מעקף קיבה או מעקף קיבה בהשקה אחת.

מדוע צריך טיפולים נוספים לאחר ניתוח קיצור קיבה?

ניתוחי קיצור קיבה הינם הדרך היעילה ביותר לרדת במשקל. בניתוחי שרוול קיבה (Sleeve gastrectomy), מעקף קיבה מלא (Roux-en-Y Gastric Bypass)  ומעקף בהשקה אחת (Single anastomosis\Mini Gastric bypass)  צפויה ירידה של 25-30% ממשקל הגוף. את הירידה במשקל מלווה  בדרך כלל שיפור במחלות מטבוליות רבות כגון סוכרת, יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה, כבד שומני ועוד. הניתוח מעניק למטופל כלי בעזרתו קל יותר לרדת במשקל ולשמור על הרגלי חיים בריאים יותר הכוללים תזונה מאוזנת ופעילות גופנית.

אולם גם לאחר ניתוח קיצר קיבה ניתן לעלות במשקל. מטופלים שעולים במשקל לאחר הניתוח חשים תסכול ותחושה שהחמיצו את ההזדמנות לשינוי משמעותי במשקלם ובבריאותם. יש מספר רב של גורמים הקשורים בעליה במשקל לאחר הניתוח, כגון: תזונה, התנהגות, תרופות, שינויים אנטומיים בקיבה המנותחת.

באמצעות ליווי תזונתי, טיפול התנהגותי, תרופות להרזיה וטיפול אנדוסקופי ניתן לעזור להוריד במשקל ולשמר את המשקל לאורך זמן.

מדוע מבצעים גסטרוסקופיה למטופל שעלה במשקל לאחר ניתוח קיצר קיבה?

הגסטרוסקופ הינו צינור דק וגמיש שבקצהו מצלמה. את הגסטרוסקופ מכניס הרופא דרך הפה וכך ניתן לראות את הקיבה ללא צורך בניתוח. סריקת הקיבה מאפשרת לזהות גורמים התורמים לעליה במשקל לאחר ניתוח קיצר קיבה.

בניתוח שרוול כורת המנתח את מרבית גוף הקיבה ויוצר מבנה גלילי דמוי שרוול- מכאן שמו של הניתוח. הקיבה המוצרת מגבילה את כמות המזון שהמטופל יכול לאכול, אולם לאורך הזמן הקיבה תתרחב אצל חלק מהמטופלים. התרחבות של הקיבה עשויה לגרום לעליה במשקל  והופעה חוזרת של מחלות מטבוליות.

בניתוחי מעקף קיבה מלא ומעקף קיבה בהשקה אחת מפריד המנתח פאוץ' קיבה מיתר הקיבה. את פאוץ' הקיבה שיצר מחבר המנתח ישירות אל המעי הדק. חיבור זה נקרא השקה. הפאוץ' הקטן מגביל את כמות האוכל שהמטופל יכול לאכול והחיבור למעי הדק גורם לספיגה מופחתת של המזון שאכל. באופן זה מושגת הירידה במשקל לאחר הניתוח. לאורך זמן ההשקה עשויה להתרחב והפאוץ' עשוי לגדול ובכך להפחית את מרכיב השובע ומתאפשרת עליה במשקל.

הצרת הקיבה ו/או ההשקה צפויה להביא לירידה במשקל ולסייע בשמירה על משקל נמוך יותר. מחקרים הראו שניתן להביא לירידה משמעותית במשקל ושמירה על משקל יציב לאורך שנים.

האם תפירה קיבה אנדוסקופית בטכנולוגיית OverStitch™ עבורך?

טיפול זה עשוי להתאים לאנשים שעלו במשקל לאחר ניתוח קיצור קיבה קודם או לאלו הסובלים מתסמונת ההצפה (Dumping syndrome). אם עלית במשקל למעלה מ25% מהמשקל שירדת, או אם הופיעו שוב מחלות מטבוליות על אף שינויי תזונה ופעילות גופנית יתכן ופעולה זו מתאימה עבורך.
אם לאחר ארוחה את/ה סובל מתחושת חולשה, עייפות, דפיקות לב, זיעה קרה ונפילת סוכר יתכן ואת/ה סובל/ת מתסמונת ההצפה ופעולה זו עשויה לעזור לך.
במרפאתנו תקבלו יעוץ מקיף ע"י דר' מתי שנל ובו תוכלו ללמוד יותר על הטיפולים הזמינים בארץ ולקבל תוכנית טיפול המותאמת אישית עבורכם. מומלץ להגיע ליעוץ עם בדיקות דם ואולטראסאונד בטן עדכניים.

הצרת השקה והצרת שרוול אינם כלולים בשלב זה בסל הבריאות אך מכוסים על ידי ביטוחים פרטיים.

האם יש סיכונים לתפירה קיבה אנדוסקופית?

הפעולה מבוצעת בארץ ורחבי העולם מזה מס' שנים. עד כה לפעולה פרופיל בטיחות מצויין וסיבוכים משמעותיים הינם נדירים. הפעולה אינה מתוכננת כהליך זמני אך במידה ויעלה הצורך בעתיד ניתן לחזור עליה או להמירה לניתוח קיצר קיבה אחר.

למה לצפות לאחר תפירה קיבה אנדוסקופית?

 • הפעולה מבוצעת בבית חולים תחת הרדמה מלאה ולכן במהלכה לא תרגיש/י דבר. הרופא מכניס דרך הפה גסטרוסקופ ובאמצעות אביזר יחודי (Apollo Overstitch) מצר את הקיבה ו/או ההשקה ללא לבצע חתכים בדופן הבטן.
 • משך הפעולה כשעה עד שעה וחצי.
 • לאחר הפעולה צפויים כאב ובחילות, יתכן גם קושי בשתיה. לצורך איזון סמפטומים אלו תתאשפז/י ליממה על מנת שהצוות הרפואי יוכל לטפל בך. מספר שעות לאחר הפעולה תוכל/י להתחיל לשתות נוזלים צלולים. במהלך השבועות לאחר מכן ניתן להתקדם בהדרגה לתזונה רגילה.
 • מומלץ להמשיך מעקב עם דיאטנית המתמחה בטיפולים בריאטריים מתקדמים על מנת למצות את מלוא יעילות הטיפול. במחקרים שונים הראו ששילוב הצרת קיבה בתפירה עם שינוי בהרגלי חיים מביאה לירידה משמעותית במשקל גם 3 שנים לאחר הפעולה.

רופאים מומחים:

 • ד"ר מתי שנל

  מומחה לגסטרואנטרולוגיה ורפואה פנימית

  רופא גסטרו בכיר במכון למחלות דרכי העיכול והכבד, ביחידה האנדוסקופית ובשירות להשמנת יתר במרכז הרפואי איכילוב


יעוץ עם רופא פרטי

פרטי התקשרות

 • ימים א'-ה'
  19:00 - 9:00
 • יום ו'
  12:00 - 9:00
אבקש לקבל פרטים נוספים ליעוץ פרטי

שירות חדש! – יעוץ עם רופא מומחה גם בפגישת וידאו דיגיטלית